Køb Jawa 350 med sidevogn
Jeg bruger ikke min vintercykel længere, derfor sælges den til højstbydende.
Den er ikke pæn, og bla speedometer virker ikke, så KM stand kendes ikke.
Der skal fikset ting på den før den vil køre helt perfekt, jeg starter den ca hver 3 måned for at trille en lille tur, det foregår med startkabler og et lille pist dieselstart i motoren, så plejer det at lykkedes at få gang i den, så kan jeg køre en tur til byen og retur, og så starter den fint når jeg bruger den hver dag. DOG kører den ik helt perfekt, når man kører på landevejen over en længere strækning, så er det som om den "prutter" og ik altid vil gi gas, så tager man lidt af farten af, og så kører den fint igen. Jeg er IT mand og aner intet om mekanik, så jeg ved ik hvor jeg skal skrue :-)
jeg sætter startprisen på 1kr, da jeg syntes det er synd den bare står og står, så vil jeg hellere have at der er en anden der kan tage sig kærligt af den.
Der er nr-plader på den, men jeg tror ikke den går igennem et syn, uden man får kigget bremser osv igennem på den. Så har du nogle timer til over her til vinter, så kan du få fat i en meget billig sidevognsMC
Du er velkommen til at stille flere spørgsmål, byde "blindt" eller komme forbi for at se nærmere på den.
Ejeren før mig har malet den sort, det er ik pænt, og skaller af nogle steder.
Ny information er tilføjet d. 12/2/2012 15:42 :
Jeg tænkte jeg ville få liv i den i dag. Og det fik faktisk bedre end jeg havde husket :)
Den havde siddet med lader i natten over, åbnede for benzinen, choker på, trådte et par gange på kickstarteren, den pruttede, og efter lidt flere tråd, så kom der faktisk liv, uden brug at dieselstart, først kørte den kun på den ene cylinder, men lidt efter begyndte den også at prutte ud af det andet udstødningsrør. Så jeg havde lige en hyggelig halv times kørsel i sneen :-)
Når nu den var igang tjekkede jeg lige lys, nær/fjernlys virker, alle blink, fod-bremselyset, men ikke håndbremselyset, jeg kan dog huske jeg engang har smurt en kontakt, måske det bare er den der skal have et sprøjt WD40 eller noget. Men ellers så kørte og startede den faktisk helt fint.
Der er lidt værktøj og reservedele(pære, lappegrej, ny slange med, topboks og lidt 2taktsolie.
Jeg må ikke sætte links på her, men man kan finde video af den fra i dag på youtube, søg på "jawa klistermandendk"