ushabti med hieroglyffer - anerkendt auktionshus

ushabti med hieroglyffer - anerkendt auktionshusEnlarge picture
Facebook Twitter
Budforøgelse: 5,- DKK (Byd 125,- DKK eller mere)
Næste Bud 125,- DKK
Tid tilbage:
Slutter
Varens stand:
Antik
Forsendelse:
Køber betaler for fragt ( 10,- DKK )
Lagerstatus:
På lager
Højestbydende:
Antal besøg:
Facebook Twitter
Sælger:
radiohead01
Karakterbog:
4214 (99,85 % positive)
Adresse:
2300 København S, Danmark
Medlem siden:

Køb

Denne Ushabti er cirka 4 cm lang og cirka 1.5 cm bred. Den er lavet i fajance og er glaseret. Bemærk de flotte hieroglyffer. der er tale om et fragment, da hovedet mangler.

Det er købt som en del af et større lot af fragmenter af ushabtier fra anerkendt auktionshus, Palmyra Gallery i New York. tidligere proviens Numis Antiquities Californien, USA. De er vurderet til at være fra 19.Dynasti, ca. 1069 - 945 BC. Dokumentation for proviens kan fremsendes, hvis køber ønsker det. Ligledes kan den lille kasse på foto medsendes.

ushabti,   (af egyptisk   wšbty   'den, der svarer'), i oldegyptisk dødetradition gravstatuetter, der som afdødes stedfortræder skulle udføre de arbejder, afdøde uanset rang og køn kunne blive pålagt i det hinsides, fx vanding, gødskning, pløjning etc. De bærer en tekst: "Oh du ushabti... Når denne bliver kaldt for at udføre, ... så skal du sige, her er jeg ". De er mumieformede og har ofte markredskaber i de krydsede hænder. Den håndværksmæssige kvalitet er stærkt svingende, fra grove, massefremstillede til fint udskårne. Antallet, som afdøde fik med i graven, er varierende, fra nogle ganske få til 401, dvs. en for hver dag i året samt en formand for hver tiende.

Se alle sælgers varer

Betaling, Forsendelse & Garanti

Betaling
Betalingsmetoder:
  • -
Betalingsbetingelser:
Køber hammerslagsgebyr:
Køber hammerslagsgebyr:
Forsendelse
Forsendelsesomkostninger:Forsendelsesbetingelser:
Garanti:
Returret

Spørgsmål & Svar

Bud

Betaling
Betalingsmetoder:
  • -
Betalingsbetingelser:
Køber hammerslagsgebyr:
Køber hammerslagsgebyr:
Forsendelse
Garanti:
Returret

Andre varer fra samme sælger

ushabti med hieroglyffer - anerkendt auktionshus i København S af radiohead01

Find de bedste priser på antikviteter. Køb og salg af nyt og brugt i antikviteter, antik fotoramme og antikke rammer på QXL.dk.

Log ind

Log ind

  1. eller Annuller

Første gang på qxl.dk? Bliv medlem nu
(det tager 1 minut)

Jeg har glemt mit brugernavn / kodeord

Stil sælger et spørgsmål

Her kan du stille sælger et spørgsmål. Det er ikke tilladt at udveksle telefonnumre eller emailadresser i Spørgsmål & Svar.

eller Annuller

Bekræft dit bud på: ushabti med hieroglyffer - anerkendt auktionshus (825329764)

AntalProduktStk prisPris
Dit nuværende bud:
Dit maksimumbud
Levering
Hammerslagsgebyr
Total pris

Check, at dit bud er korrekt og bekræft.
Alle bekræftede bud på QXL er bindende.

Bemærk! Fra den 13. juni 2014 gælder der nye regler omkring forbrugeraftaleloven. Læs mere om reglerne for bl.a. fortrydelsesret under vilkår som du finder her eller på www.forbrug.dk.

Fragtomkostninger kan variere afhængigt af den købte vares vægt, størrelse og beskyttelsesindpakning, og der kan således være ekstra omkostninger i forbindelse med fragt. Husk også at læse sælgers betingelser grundigt.

Klikker du ”Bekræft”, er det en ordre med betalingsforpligtelse.

eller Annuller

Beklager, dit bud er ikke det højeste. Byd igen?

Næste Bud 125,- DKK

  • Next

Rapportér venligst varen til QXL.dk's Kvalitetskontrol.

Mistænkelig vare? Rapportér venligst varen, hvis den ikke overholder QXL.dk's Vilkår & Betingelser.
Kvalitetskontrollen vil derefter kontrollere varen.

Varenummer
825329764
Titel
Subject

Årsag
Beskrivelse
eller Annullér